Malo je reći da su nam stećci i dan danas tajnoviti, da toliko malo o njima znamo pa ovaj put odlučismo da posjetimo neke od mnogobrojnih stećaka u Bosni i Hercegovini. Uputismo se u posjetu nekropoli stećaka Radimlja kod Stoca te Boljuni stećcima. Kada smo došli u Radimlju jednostavno u vazduhu se osjetio miris prošlosti. Malo mjesto na kojem su mnogobrojni stećci izazivalo je poštovanje. Polahko bez riječi smo obilazili jedan po jedan stećak i razmišljali ko ih je pravio i na koji način. Nekropola stećaka Radimlja nalazi se 3 km od Stoca. Ona spada u najvrijednije spomenike srednjovjekovnog perioda u Bosni i Hercegovini. Nekropola je najvjerovatnije nastala krajem 14 stoljeća o čemu svjedoči natpis na jednom od njih. Pod jednim stećkom leži Radoje, brat vojvode Petra. Nekropola Radimlja je stavljena pod zaštitu kao spomenik kulture Bosne i Hercegovine 22.12.1967 god. Nekropola od 133 stećka jednostavno prkosi vremenu.
Uživajući u historiji nismo ni primijetili da je vrijeme letjelo kao ludo. Odlučismo da krenemo dalje, u blizini je grad Stolac u kojem se nalazi Vidoški grad (Stari grad Stolac). Nakon prelijepog ambijenta u Radimlji kada smo došli u stari grad Stolac slijedilo je veliko razočarenje. Mjesto koje je odisalo historijom, koje je samo po sebi pričalo priču prošlosti, jednostavno je odbačeno i zapušteno. Prolazak kroz natpisima išaran prolaz, neodržavanja samog kulturnog naslijeđa a i nažalost ponegdje i smeća. Vrlo kratko smo bili tu, nismo mogli vjerovati da takvu jednu građevinu dozvolimo sebi da zapustimo.
Nadali smo se da će nekropola Boljuni vratiti nam dobro raspoloženje. Krenusmo od Stoca prema Neumu, te nekih 13 kilometara od Stoca dolazimo do nekropole. Mjesto na kraju sela kojem je posvećena pažnja, koje se održava i gdje se vodi zaista briga o stećcima, vraća nam vjeru u ljude da neki zaista cijene naše kulturno naslijeđe i da nastoje to i očuvati. Tišinu koja obavija nekropolu remeti samo cvrkut ptica a mi se još uvijek pitamo da li su to zaista grobnice ili je nešto sasvim drugo u pitanju. Iako nije sigurno uzima se da su nastali sredinom 14 stoljeća. Boljunski natpisi bosančicom na stećcima su važan historijski izvor za kulturnu historiju Bosne i Hercegovine. Neprimjetno sunce je zalazilo za brijeg i tako davalo jos veću tajnovitost tom mjestu. Dugo smo hodali između stećaka, posmatrali ih a Macika je sve to njuškala i s dozom radosti obilazila oko njih. Ubrzo je počeo da se spušta mrak pa tako i mi odlučismo da krenemo dalje ipak sretni što su stećci zaštićeni ali i ljuti zato što je stari grad zapušten, nadajući se da će svijest građana probuditi se pa urgirati na vlast da se starom gradu vrati njegov sjaj.
#Triofantastiko